FANA World Cup Autumn 2015
|
Tournament details |
---|
Host country |
Fordia |
---|
Dates |
09.10.2015-TBD |
---|
Teams |
32 (from 4 confederations) |
---|
Venue(s) |
12 (in 9 host cities) |
---|
Tournament statistics |
---|
Matches played |
4 |
---|
Goals scored |
18 (4.5 per match) |
---|
|
Venues[]
Krono
|
Krono
|
Laria City
|
Selt
|
FAI Bruder Stadium
|
Krono Arena
|
Hilanz Arena
|
Morgan Selt Stadium
|
Capacity: 50,000
|
Capacity: 30,929
|
Capacity: 80,000
|
Capacity: 35,000
|
|
|
|
|
Wagonia
|
|
Montecas
|
Ält Wagonia Hall
|
Montecas Soccer Arena
|
Capacity: 30,000
|
Capacity: 74,488
|
|
|
Lådner
|
Røda
|
Cold Hall
|
Hulerdor Hall
|
Capacity: 35,000
|
Capacity: 41,000
|
|
|
Stügen
|
Stügen
|
Krono
|
Odomo City
|
Hunsder Arena Stügen
|
Memeble Stadium
|
Central Krono Arena
|
Odomo International Center (new stadium)
|
Capacity: 71,000
|
Capacity: 29,569
|
Capacity: 84,000
|
Capacity: 35,000
|
|
|
|
|
Participating Countries[]
Draw[]
Pot 1
|
Pot 2
|
Pot 3
|
Pot 4
|
|
|
|
|
Pot 5
|
Pot 6
|
Pot 7
|
Pot 8
|
|
|
|
|
Group stage[]
Group A[]
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Qualification
|
1
|
Fordia (H, A)
|
2
|
2
|
0
|
0
|
6
|
3
|
+3
|
6
|
Advance to knock-out round
|
2
|
Baesnia
|
2
|
1
|
1
|
0
|
4
|
3
|
+1
|
4
|
3
|
Harish Islands
|
2
|
0
|
1
|
1
|
2
|
3
|
−1
|
1
|
|
4
|
Evämaa (E)
|
2
|
0
|
0
|
2
|
4
|
7
|
−3
|
0
|
Fordia v Evämaa
Fordia
|
4−2
|
Evämaa
|
Malsen 2' 10' Sulom 50' Unsdorff 89'
|
|
Swaros 41' 56'
|
Krono ArenaReferee: Heulsen Grosskopf
|
Group B[]
Group C[]
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Qualification
|
1
|
Assasynia
|
2
|
1
|
0
|
1
|
4
|
4
|
0
|
3
|
Advance to knock-out round
|
2
|
Dýria
|
2
|
1
|
0
|
1
|
3
|
3
|
0
|
3
|
3
|
Pacifica
|
2
|
1
|
0
|
1
|
3
|
3
|
0
|
3
|
|
4
|
Orangina
|
2
|
1
|
0
|
1
|
2
|
2
|
0
|
3
|
Group D[]
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Qualification
|
1
|
Prunia (A)
|
2
|
2
|
0
|
0
|
6
|
1
|
+5
|
6
|
Advance to knock-out round
|
2
|
Onduria
|
2
|
1
|
0
|
1
|
3
|
5
|
−2
|
3
|
3
|
Vradiazi
|
2
|
0
|
1
|
1
|
1
|
2
|
−1
|
1
|
|
4
|
Beklium
|
2
|
0
|
1
|
1
|
0
|
2
|
−2
|
1
|
Prunia v Beklium
Odomo International CenterReferee: Serhej Mudanski
|
Group E[]
Group F[]
Group G[]
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Qualification
|
1
|
Golden Land
|
2
|
1
|
1
|
0
|
5
|
2
|
+3
|
4
|
Advance to knock-out round
|
2
|
Lanovina
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
2
|
0
|
2
|
3
|
Equaland
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
|
4
|
Ice Crest
|
2
|
0
|
1
|
1
|
0
|
3
|
−3
|
1
|
Group H[]
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Qualification
|
1
|
Scandavia (A)
|
2
|
2
|
0
|
0
|
6
|
1
|
+5
|
6
|
Advance to knock-out round
|
2
|
Kerwan
|
2
|
1
|
0
|
1
|
4
|
5
|
−1
|
3
|
3
|
Atlandia
|
2
|
1
|
0
|
1
|
2
|
4
|
−2
|
3
|
|
4
|
Angostura (E)
|
2
|
0
|
0
|
2
|
3
|
5
|
−2
|
0
|
Knock-out stage[]
|
Round of 16
|
|
Quarter Finals
|
|
Semi Finals
|
|
Final
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Group A winner
|
|
|
|
|
Group B runner-up
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Group C winner
|
|
|
|
|
|
Group D runner-up
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Group E winner
|
|
|
|
|
|
Group F runner-up
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Group G winner
|
|
|
|
|
|
Group H runner-up
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Group B winner
|
|
|
|
|
|
Group A runner-up
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Group D winner
|
|
|
|
|
|
Group C runner-up
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Group F winner
|
|
|
|
|
|
Group E runner-up
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Group H winner
|
|
|
|
|
|
Group G runner-up
|
|
|
|
Goalscorers[]
4 goals[]
3 goals[]
2 goals[]
1 goal[]
Broadcasting rights[]