FANDOM


FANA World Cup Autumn 2015
Fana orld cup logo
Tournament details
Host country Flag of Fordia Fordia
Dates 09.10.2015-TBD
Teams 32 (from 4 confederations)
Venue(s) 12 (in 9 host cities)
Tournament statistics
Matches played 4
Goals scored 18 (4.5 per match)


Venues Edit

Krono Krono Laria City Selt
FAI Bruder Stadium Krono Arena Hilanz Arena Morgan Selt Stadium
Capacity: 50,000
Capacity: 30,929
Capacity: 80,000
Capacity: 35,000
FAI Bruder Stadium Krono Arena Hilanz Arena Morgan Selt Arena
Wagonia Arena Map a2015 Montecas
Ält Wagonia Hall Montecas Soccer Arena
Capacity: 30,000
Capacity: 74,488
Ält Wagonia Stadium Montecas Soccer Arena
Lådner Røda
Cold Hall
Hulerdor Hall
Capacity: 35,000 Capacity: 41,000
Cold Hall Hulerdor Hall
Stügen Stügen Krono Odomo City
Hunsder Arena Stügen
Memeble Stadium
Central Krono Arena
Odomo International Center
(new stadium)
Capacity: 71,000 Capacity: 29,569 Capacity: 84,000 Capacity: 35,000
Hunsder Arena Stügen Memeble Stadium Central Krono Arena Odomo International Center

Participating CountriesEdit

ECFC (8)

WCFC (12)

SWFC (4)

NWFC (8)

Draw Edit

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4
Pot 5 Pot 6 Pot 7 Pot 8


Group stage Edit

Group A Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Flag of Fordia Fordia (H, A) 2 2 0 0 6 3 +3 6 Advance to knock-out round
2 Flag of Baesnia Baesnia 2 1 1 0 4 3 +1 4
3 Flag of Harish Islands Harish Islands 2 0 1 1 2 3 −1 1
4 Flag of Evämaa Evämaa (E) 2 0 0 2 4 7 −3 0

09.10.2015
Flag of Fordia Fordia 2−1 Flag of Harish Islands Harish Islands
Malsen 60'
Unsdorff 84'
Sangova 53'
Krono Arena
Referee: Flag of Dýria Korben Manne

10.10.2015
Flag of Evämaa Evämaa 2−3 Flag of Baesnia Baesnia
Swaros 56' 88' Olderen 1'
Langhals 12' 57'
FAI Bruder Stadium
Referee: Flag of Cercasia Florian Kreuzdorf

15.10.2015
Flag of Fordia Fordia 4−2 Flag of Evämaa Evämaa
Malsen 2' 10'
Sulom 50'
Unsdorff 89'
Swaros 41' 56'
Krono Arena
Referee: Flag of ScandaviaHeulsen Grosskopf

15.10.2015
Flag of Harish Islands Harish Islands 1−1 Flag of Baesnia Baesnia
Pierre 50' Brownlow 14'
FAI Bruder Stadium
Referee: Flag of LakadamiaHemerold Klos

20.10.2015
Flag of Baesnia Baesnia v Flag of Fordia Fordia

Group B Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Flag of Deep Valley Deep Valley 2 1 1 0 5 4 +1 4 Advance to knock-out round
2 Flag of Pohunskia Pohunskia 2 1 1 0 3 2 +1 4
3 Flag of United States of Eldance United States of Eldance 2 1 0 1 5 4 +1 3
4 Flag of Gallifrey Gallifrey (E) 2 0 0 2 5 8 −3 0

10.10.2015
Flag of United States of Eldance United States of Eldance 1−2 Flag of Pohunskia Pohunskia
Socking 87' Marogva 34' 35'
Montecas Soccer Arena
Referee: Flag of Fordia Unstör Bröden

10.10.2015
Flag of Gallifrey Gallifrey 3−4 Flag of Deep Valley Deep Valley
Munriech 3'
Grusen 43' 56'
Silverstein 5' 74' 85'
Pryor 24'
Ält Wagonia Hall
Referee: Flag of Lanovina Stegen Huhnsdorff

15.10.2015
Flag of United States of Eldance United States of Eldance 4−2 Flag of Gallifrey Gallifrey
Socking 14' 84'
Wyatt 22'
Hallman 71'
Seymour 41' 62'
Montecas Soccer Arena
Referee: Flag of OnduriaMikolas Conchalez

15.10.2015
Flag of Pohunskia Pohunskia 1−1 Flag of Deep Valley Deep Valley
Abel 44' Silverstein 74'
Ält Wagonia Hall
Referee: Flag of OranginaTobburn Kelgen

Group C Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Flag of Assasynia Assasynia 2 1 0 1 4 4 0 3 Advance to knock-out round
2 Flag of Dýria Dýria 2 1 0 1 3 3 0 3
3 Flag of Pacifica Pacifica 2 1 0 1 3 3 0 3
4 Flag of Orangina Orangina 2 1 0 1 2 2 0 3

11.10.2015
Flag of Pacifica Pacifica 0−2 Flag of Orangina Orangina
Van Hagen 20' 63'
Hunsder Arena Stügen
Referee: Flag of Scandavia Heulsen Grosskopf

11.10.2015
Flag of Assasynia Assasynia 3−1 Flag of Dýria Dýria
Mas 7'
Mergova 41'
Miagovski 89'
Leberwust 4'
Hilanz Arena
Referee: Flag of Lakadamia Gurtés Minson

16.10.2015
Flag of Pacifica Pacifica 3−1 Flag of Assasynia Assasynia
Pelaez 41' 53'
Solo 74'
Agriolo 43'
Hunsder Arena Stügen
Referee: Flag of AtlandiaMerokel Aùngela

16.10.2015
Flag of Orangina Orangina 0−2 Flag of Dýria Dýria
Vilhjalmsson 41' 43'
Hilanz Arena
Referee: Flag of Prunia Thorsten Mänster

24.10.2015
Flag of Dýria Dýria v Flag of Pacifica Pacifica

Group D Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Flag of Prunia Prunia (A) 2 2 0 0 6 1 +5 6 Advance to knock-out round
2 Flag of Onduria Onduria 2 1 0 1 3 5 −2 3
3 Flag of Vradiazi Vradiazi 2 0 1 1 1 2 −1 1
4 Flag of Beklium Beklium 2 0 1 1 0 2 −2 1

11.10.2015
Flag of Onduria Onduria 1−4 Flag of Prunia Prunia
Drogés 87' Thorne 4'
Berger 14'
Thurston 55' 60'
Memeble Stadium
Referee: Flag of Evämaa Valent Möller

11.10.2015
Flag of Vradiazi Vradiazi 0−0 Flag of Beklium Beklium
Odomo International Center
Referee: Flag of United States of Eldance Morgan Steinhau

16.10.2015
Flag of Onduria Onduria 2−1 Flag of Vradiazi Vradiazi
Droges 87'
Llovae 90+1'
Frisk 15'
Memeble Stadium
Referee: Flag of Equaland William Cahilson

16.10.2015
Flag of Prunia Prunia 2−0 Flag of Beklium Beklium
Thurston 44' 55'
Odomo International Center
Referee: Flag of Golden Land Serhej Mudanski

24.10.2015
Flag of Prunia Prunia v Flag of Vradiazi Vradiazi

24.10.2015
Flag of Beklium Beklium v Flag of Onduria Onduria

Group E Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Flag of Evergreen Evergreen (A) 2 2 0 0 5 2 +3 6 Advance to knock-out round
2 Flag of United Lands of Jarea United Lands of Jarea 2 1 0 1 3 3 0 3
3 Flag of Lakadamia Lakadamia 2 0 1 1 3 4 −1 1
4 Flag of Seneraya Seneraya 2 0 1 1 2 4 −2 1

12.10.2015
Flag of Seneraya Seneraya 2−2 Flag of Lakadamia Lakadamia
Jankovic 41'
Novak 84'
Giles 64'
Belrose 66'
Cold Hall
Referee: Flag of Deep Valley Thomas Drofsone

12.10.2015
Flag of United Lands of Jarea United Lands of Jarea 1−3 Flag of Evergreen Evergreen
Ng 54' Stanley 12'
Nash 44'
Young 62'
Morgan Selt Arena
Referee: Flag of Angostura Brenson Modarles

17.10.2015
Flag of Seneraya Seneraya 0−2 Flag of United Lands of Jarea United Lands of Jarea
Ng 12'
Mahai 55'

17.10.2015
Flag of Lakadamia Lakadamia 1−2 Flag of Evergreen Evergreen
Belrose 41' Young 1' 14'

Group F Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Flag of Jamah Jamah 2 1 1 0 4 3 +1 4 Advance to knock-out round
2 Flag of Cercasia Cercasia 2 1 0 1 4 3 +1 3
3 Flag of Pashlanahuy Pashlanahuy 2 1 0 1 3 4 −1 3
4 Flag of United Tribes of Te Ao United Tribes of Te Ao 2 0 1 1 3 4 −1 1

12.10.2015
Flag of Cercasia Cercasia 2−0 Flag of Pashlanahuy Pashlanahuy
Rotten 36'
Stern 88'
Hulerdor Hall
Referee: Flag of Golden Land Serhej Mudanski

12.10.2015
Flag of Jamah Jamah 1−1 Flag of United Tribes of Te Ao United Tribes of Te Ao
Poulsen 10' Couch 14'
Central Krono Arena
Referee: Flag of Pashlanahuy Prünser Miagovski

17.10.2015
Flag of Cercasia Cercasia 2−3 Flag of Jamah Jamah
Stern 14'
Rotten 90+1'
Poulson 17'
Albol 41' 74'

17.10.2015
Flag of Pashlanahuy Pashlanahuy 3−2 Flag of United Tribes of Te Ao United Tribes of Te Ao
Longels 14' 79'
Leisha 71'
Couch 20'
Namiti 41'

Group G Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Flag of Golden Land Golden Land 2 1 1 0 5 2 +3 4 Advance to knock-out round
2 Flag of Lanovina Lanovina 2 0 2 0 2 2 0 2
3 Flag of Equaland Equaland 2 0 2 0 0 0 0 2
4 Flag of Ice Crest Ice Crest 2 0 1 1 0 3 −3 1

13.10.2015
Flag of Lanovina Lanovina 2−2 Flag of Golden Land Golden Land
Kipling 42'
Swindelhurst 72'
Sokolov 51' 55'
Hilanz Arena
Referee: Flag of Evergreen Matt Fultud

13.10.2015
Flag of Equaland Equaland 0−0 Flag of Ice Crest Ice Crest
Montecas Soccer Arena
Referee: Flag of Baesnia Köldorn Mehadovs

18.10.2015
Flag of Lanovina Lanovina 0−0 Flag of Equaland Equaland

18.10.2015
Flag of Golden Land Golden Land 3−0 Flag of Ice Crest Ice Crest
Sokolov 24' 48
Vukansi 30'

Group H Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Flag of Scandavia Scandavia (A) 2 2 0 0 6 1 +5 6 Advance to knock-out round
2 Flag of Kerwan Kerwan 2 1 0 1 4 5 −1 3
3 Flag of Atlandia Atlandia 2 1 0 1 2 4 −2 3
4 Flag of Angostura Angostura (E) 2 0 0 2 3 5 −2 0

13.10.2015
Flag of Atlandia Atlandia 2−1 Flag of Angostura Angostura
Schorrel 42'
Arthurson 78'
Mullanos 24'
FAI Bruder Stadium
Referee: Flag of Equaland William Cahilson

13.10.2015
Flag of Scandavia Scandavia 3−1 Flag of Kerwan Kerwan
Groos 4' 49'
Brune 26'
Holme 42'
Ält Wagonia Hall
Referee: Flag of United Lands of Jarea Mijong Kaihan

18.10.2015
Flag of Atlandia Atlandia 0−3 Flag of Scandavia Scandavia
Brune 41'
Groos 54'
Kluin 78'

18.10.2015
Flag of Angostura Angostura 2−3 Flag of Kerwan Kerwan
Mulanos 54'
Milano 81'
Drune 11'
Holme 15' 41'

26.10.2015
Flag of Kerwan Kerwan v Flag of Atlandia Atlandia

Knock-out stage Edit

Round of 16 Quarter Finals Semi Finals Final
                           
           
 Group A winner  
 Group B runner-up    
   
       
 Group C winner  
 
 Group D runner-up    
     
         
 Group E winner  
 Group F runner-up    
   


       
 Group G winner  
 
 Group H runner-up    
     
       
 Group B winner  
 Group A runner-up    
 


 
        
 Group D winner  
 
 Group C runner-up    
     
         
 Group F winner  
 
 Group E runner-up    
     
         
 Group H winner  
 Group G runner-up  


 

GoalscorersEdit

4 goalsEdit

  • Flag of Deep Valley Didi Silverstein
  • Flag of Evämaa Daniel Swaros
  • Flag of Golden Land Vitalik Sokolov
  • Flag of Prunia Joe Thurston

3 goalsEdit

  • Flag of Evergreen Fulton Young
  • Flag of Fordia Kros Malsen
  • Flag of Kerwan Purdie Holme
  • Flag of Scandavia Gunter Groos
  • Flag of United States of Eldance Helway Socking

2 goalsEdit

  • Flag of Angostura Ferre Mullanos
  • Flag of Baesnia Fobiean Langhals
  • Flag of Cercasia Marc Rotten
  • Flag of Cercasia Zayn Stern
  • Flag of Dýria Geir Vilhjalmsson
  • Flag of Fordia Kristian Unsdorff
  • Flag of Gallifrey Belly Grusen
  • Flag of Gallifrey Robbie Seymour
  • Flag of Jamah Pid Albol
  • Flag of Jamah Mikael Poulsen
  • Flag of Lakadamia Shanon Belrose
  • Flag of Onduria Fernando Droges
  • Flag of Orangina Gurt van Hagen
  • Flag of Pacifica Vernon Pelaez
  • Flag of Pashlanahuy Nikodim Longels
  • Flag of Pohunskia Dumista Marogva
  • Flag of Scandavia Matthias Brune
  • Flag of United Lands of Jarea Kyoshi Ng
  • Flag of United Tribes of Te Ao Cadogan Couch

1 goalEdit

  • Flag of Angostura Sergio Milano
  • Flag of Assasynia Hernando Agrioli
  • Flag of Assasynia Tirberovska Mas
  • Flag of Assasynia Gulasin Mergova
  • Flag of Assasynia Trimm Miagovski
  • Flag of Atlandia Issy Arthurson
  • Flag of Atlandia Gerard Schorrel
  • Flag of Baesnia Virgil Brownlow
  • Flag of Baesnia Fotz Olderern
  • Flag of Deep Valley Simon Pryor
  • Flag of Dýria Knut Leberwust
  • Flag of Evergreen Lauren Nash
  • Flag of Evergreen Carran Stanley
  • Flag of Fordia Gert Solum
  • Flag of Gallifrey Torben Munreich
  • Flag of Golden Land Miraklac Vukansi
  • Flag of Harish Islands Theo Pierre
  • Flag of Harish Islands Morat Sangova
  • Flag of Kerwan Nerger Drune
  • Flag of Lakadamia Corin Giles
  • Flag of Lanovina Garett Kipling
  • Flag of Lanovina Roland Swindelhurst
  • Flag of Onduria Odura Llovae
  • Flag of Pacifica Amyas Solo
  • Flag of Pashlanahuy Paslan Leisha
  • Flag of Pohunskia Gregor Abel
  • Flag of Prunia Joshua Berger
  • Flag of Prunia Thomas Thorne
  • Flag of Scandavia Soogen Kluin
  • Flag of Seneraya Andrej Jancovic
  • Flag of Seneraya Zdeno Novak
  • Flag of Vradiazi Ladislav Frisk
  • Flag of United Lands of Jarea Keilong Mahai
  • Flag of United States of Eldance Bryce Hallman
  • Flag of United States of Eldance Chaz Wyatt
  • Flag of United Tribes of Te Ao Olgan Nimati

Broadcasting rightsEdit

Country Broadcaster
Flag of Angostura Angostura ANTV
Flag of Assasynia Assasynia M1
M2
Flag of Atlandia Atlandia ANTV
Flag of Baesnia Baesnia Bae+Sports
Flag of Beklium Beklium BKLTVSPORTS
Flag of Cercasia Cercasia CRT
Flag of Decoria Decoria DRT Sports
Flag of Deep Valley Deep Valley DV Soccer
Flag of Dýria Dýria DRTV
Flag of Equaland Equaland TBA
Flag of Evämaa Evämaa Telemaa 4
Flag of Evergreen Evergreen EBC-IAR
Flag of Fordia Fordia FBC Sports
Sport III
Flag of Gallifrey Gallifrey GRN
Flag of Golden Land Golden Land GTVSports
Flag of Harish Islands Harish Islands HTV Sports
Country Broadcaster
Flag of Ice Crest Ice Crest ICTV Sport 1
Flag of Jamah Jamah YNTV
Flag of Kerwan Kerwan TBA
Flag of Lakadamia Lakadamia TR LK
Flag of Lanovina Lanovina LTR Sports
Flag of Onduria Onduria RTO
Flag of Orangina Orangina OTV
Flag of Pacifica Pacifica PTV Sports
Flag of Pashlanahuy Pashlanahuy PQB 2
Flag of Pohunskia Pohunskia PITV Sports
Flag of Prunia Prunia Prunia TV
Flag of Scandavia Scandavia SV SK
Flag of Seneraya Seneraya Loca Sport
Flag of United Lands of Jarea United Lands of Jarea JBHE-SP
Flag of United States of Eldance United States of Eldance EBC
ESN
Flag of United Tribes of Te Ao United Tribes of Te Ao UBOTA II
UBOTA Sports
Flag of Vradiazi Vradiazi VradiTV

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.